Ankara-Mamak’ta Kentsel Dönüşüm 877 Konutla Devam Ediyor

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara’nın Mamak İlçesi, Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi Mahallelerinde “Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi”nde 877 konutluk 4. Etabın ihalesi yapıldı. 14 Aralık, Çarşamba günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca altyapı ve çevre düzenleme işi yer alıyor.

Yükseklikleri zemin+2, zemin+3, zemin+4 ve zemin+5 olan projedeki konutların 539’u 2+1 ve 338’i ise 3+1 planında inşa edilecek. Cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.

TOKİ ile Mamak Belediyesi işbirliği ile 14.08.2012 tarihinde yapılan ana protokol ile yaklaşık 57,4 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesi planlandı. 4 Etaplık proje kapsamında 3.880 konut inşa edilecek.

Hak sahipleri ile görüşme, uzlaşma ve muvafakat senedi imzalama çalışmaları ile kamulaştırma çalışmaları Belediye tarafından yürütülüyor. Uzlaşma sağlanarak veya kamulaştırma yolu ile temin edilen taşınmazların tapuları TOKİ’ye devrediliyor. Hak sahiplerine ait yapıların yıkımı devam ediyor. Bugüne kadar proje kapsamındaki 1.400 gecekondudan 1.200’ü yıkımı gerçekleşti.

CEVAP VER