“İstanbul Medeniyet Üniversitesi” Fakülte Binalarının İhalesi Gerçekleştirildi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul Üsküdar İlçesi’nde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Binası ile Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi binalarının ihalesi yapıldı. 24 Ocak, Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kuzey Kampüsü; Üsküdar İlçesi, Bulgurlu Mahallesi sınırları içerisinde, D-100 Karayoluna paralel, 275.000 m² alan üzerinde Merkez Laboratuvar, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi olmak üzere üç adet bina da projelendirildi. Merkezi Laboratuvar Binasının ihalesi daha önce yapılarak inşaatına başlanıldı.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi yaklaşık, 60.000 m² inşaat alanına sahip ve 15 bin öğrenciye eğitim vermek üzere tasarlandı. Binada 12 anabilim dalı ve bu bölümlere ait, idari ve akademik birimler, çeşitli büyüklüklerde derslik ve amfiler, laboratuvarlar, sosyal alanlar ve 360 kişilik bir konferans salonu bulunuyor. Üç adet iç avlu planlanarak, tüm dersliklerin ışık alabilmeleri sağlandı.

Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi, yaklaşık 30.000 m² inşaat alanına sahip binaya geniş bir orta avlu projelendirildi. Binanın zemin ve bodrum katları, iki fakültenin ortak kullanım alanlarına ayrıldı. Üst katlarda ise bu fakültelere ait birimler ayrı bloklarda yer aldı. Binada idari ve akademik birimler, derslikler, sosyal alanlar, 300 kişilik bir konferans salonuna ek olarak, mahkeme salonu gibi özel eğitim alanları da tasarlandı.

Kampüs engelli erişimine göre planlandı. Üç bina otopark olarak kullanılan bodrum katlarından birbirlerine bağlandı. Öğrencilere yönelik sosyal donatı, yaşam ve peyzaj alanları içeren bir çevre düzenlemesi tasarlandı.

CEVAP VER